After the exciting, colourful, joyful parade of teams and supporters through the city centre for the official Mayoral welcome, things moved quickly onto the football and the incredible number of matches played daily.

Record numbers of supporters at the 34 venues all across the North West region experienced not only the most beautiful of weather, traditionally associated with this event over almost all years of its existence, but almost a very high standard of play.

Spectators and players are most highly impressed by the quality of playing pitches supplied by Derry and Strabane District Council and Causeway Coast and Glens Borough Council  throughout the city and district.

The event is sponsored by Derry City & Strabane District Counci, Causeway Coast and Glens Borough Council, Tourism NI, Executive Office, Department for Communities, Seagate, Brunswick Movie Bowl,

Inner City Trust and Derry Credit Union - without whose support Foyle Cup chairman Michael Hutton says it would not be possible to stage the event. ' We very much appreciate the support of all or sponsors for although we are all volunteers, willing to put in an immense amount of hours to ensure the success of the event, we rely heavily on the support of our sponsors and the local community groups who provide their facilities to us every year.

Wolves cruise past Coleraine at Wilton
English Premier side Wolverhampton Wanderers u-14s cruised past a Coleraine side that put up a stern fight in the first fifteen minutes and could have went ahead from a 30 yard free kick by centre back Jack Elliott that beat the Wolves keeper but came off the crossbar.

But their English counterparts were just too strong for the Bannsiders and after Suleman Khan broke the deadlock on 21 minutes, tapping in from a low cross from the right, the writing was on the wall for the local team.

A further goal from a corner saw Filozofe Mabete head home from close range to go in 2-0 at the break.

The second period saw an early goal from Wolves Usman Khan to make it three. A mazy run on the right saw the winger cut in and slot under the advancing Coleraine keeper.
A missed penalty ensued for the Englsh side before a neat free by Mason Rees made it 4-0.

Coleraine heads went down after this and a bad mistake by full back Dylan Johnston let in striker Nathan Fraser to wrap things up for the English side. 5-0 the final score and this Wolves team will go a long way in this year’s competition.

Derry and Crusaders serve up cracker draw

Played in blistering conditions at the Brandywell, this u11 Girls O’Neills Foyle Cup game had an edge to it throughout.  Both sides showed some fantastic skills in passing and shooting with the two captains, Crues Lily Horner and Derry’s Ava McConnell having their own personal battle in midfield.

Best chances in the first period fell to Crusaders but some excellent by the Derry goalkeeper kept the score at 0-0.

It was the Belfast side that opened the scoring early in the second half, a superb long range shot by Emma Brown finding the top corner.

The Derry girls were not going to be outdone and within four minutes drew level, Ellen McDermott breaking through and pushing the ball under the advancing keeper in the Crues goal. Notable for her workrate in the Derry forward line was the small for fiery Abbie Curran.

An excellent footballing display by both teams saw stalemate at the end and a share of the spoils. Great advertisement for ladies football served up at Brandywell!
Oxford See Off Ballymena’s Northend at Leafair.

Oxford United u-12s followed on from their emphatic 10-0 victory over Eglinton Eagles on Monday with another clear victory at a sunny but windy Leafair Park with a 7-0 drubbing of Ballymena side Northend United.

The Derry team were in control from the first whistle and went into an early lead when Jack Doherty beat the keeper with a 20 yard piledriver.

Further first half goals in the 10 th , 18 th , 21 st and last minute saw them go in at half time with a 5-0 lead, the best of them a 25 yards free kick from Joshua Johnston which gave the Northend netminder no chance.

The second period saw a bit more pressing from Northend but it was Oxford who pulled out another two goals to give them a clear victory.

Impressive for Oxford were midfielders Joshua Johnson and Jack Doherty while up front, Jack Lynch and Kyle Riddle shone. Ballymena also had their star with full-back Clodagh Maguire holding her own against the Oxford attack.

Wednesday, July 24 Fixtures
Under 9
10:00 Aileach A East Donegal Schoolboys v Newbuildings
10:45 Aileach A Dungannon Utd v Aileach FC
11:30 Aileach A Newbuildings v Dungannon Utd
12:15 Aileach A Top of Hill Celtic v Sion Swifts Colts
13:00 Aileach A Ballymena United v Newtown Y
13:45 Aileach A Sion Swifts Colts v Ballymena United
10:00 Aileach B Ballyraine FC v Trojans FC
10:45 Aileach B Trojans FC v East Donegal Schoolboys
11:30 Aileach B Aileach FC v Magherafelt Sky Blues
12:15 Aileach B Glen Rovers v Phoenix Ath
13:00 Aileach B Phoenix Ath v Top of Hill Celtic
13:45 Aileach B Newtown Y v Bertie Peacock Y Colts
10:00 Templemore Sports Complex A Glentoran v Tristar Juniors
10:45 Templemore Sports Complex A Sion Swifts Juniors v Strabane Athletic
11:30 Templemore Sports Complex A Tristar Juniors v Sion Swifts Juniors
12:15 Templemore Sports Complex A CYFC v Maiden City Colts
13:00 Templemore Sports Complex A Limavady United Colts v Hillsborough Boys
13:45 Templemore Sports Complex A Maiden City Colts v Limavady United Colts
14:30 Templemore Sports Complex A Carndonagh FC v Ballinamallard FC
15:15 Templemore Sports Complex A Don Boscos v Foyle Harps Colts
16:00 Templemore Sports Complex A Ballinamallard FC v Don Boscos
10:00 Templemore Sports Complex B Maiden City Academy v Ballymoor FC
10:45 Templemore Sports Complex B Coleraine Colts v Foyle Harps
11:30 Templemore Sports Complex B Ballymoor FC v Coleraine Colts
12:15 Templemore Sports Complex B Tristar v Sion Swifts

13:00 Templemore Sports Complex B Glen Rover Colts v Bertie Peacock YL
13:45 Templemore Sports Complex B Sion Swifts v Glen Rover Colts
14:30 Templemore Sports Complex B Clooney Rovers v Kilmacrennan Celtic
15:15 Templemore Sports Complex B Kilmacrennan Celtic v Carndonagh FC
16:00 Templemore Sports Complex B Foyle Harps Colts v Swilly Rovers
10:00 Templemore Sports Complex C Limavady United v Mulroy Academy
10:45 Templemore Sports Complex C Mulroy Academy v Maiden City Academy
11:30 Templemore Sports Complex C Foyle Harps v Illistrin FC
12:15 Templemore Sports Complex C Eglinton Eagles v v Ballymoney Y
13:00 Templemore Sports Complex C Ballymoney Y v Tristar
13:45 Templemore Sports Complex C Bertie Peacock YL v Bonagee United
14:30 Templemore Sports Complex C Clooney Villa v Newell FC
15:15 Templemore Sports Complex C Foyle Harps Juniors v Quigleys Point Swifts
16:00 Templemore Sports Complex C Newell FC v Foyle Harps Juniors
10:00 Templemore Sports Complex D Tummery Athletic v Magherafelt Sky Blue Colts
10:45 Templemore Sports Complex D Magherafelt Sky Blue Colts v Glentoran
11:30 Templemore Sports Complex D Strabane Athletic v Top of Hill Celtic Colts
12:15 Templemore Sports Complex D Don Boscos Colts v Oxford United
13:00 Templemore Sports Complex D Oxford United v CYFC
13:45 Templemore Sports Complex D Hillsborough Boys v Kick Start
14:30 Templemore Sports Complex D Ballinamallard Coltsv Kildrum Tigers
15:15 Templemore Sports Complex D Kildrum Tigers v Clooney Villa
16:00 Templemore Sports Complex D Quigleys Point Swifts v Coleraine FC

Under 10
10:00 Leafair A Carndonagh FC v Ardstraw Youth
10:45 Leafair A Ballymoor FC v Illistrin FC Colts
11:30 Leafair A Buncrana Hearts v Don Boscos FC
12:15 Leafair A Oxford Utd v Tummery Athletic
13:00 Leafair A Kildrum Tigers Ballyraine FC
13:45 Leafair A Phoenix Athletic Colts v Coleraine FC
10:00 Leafair B Quigley Point Swifts v Tristar Colts
10:45 Leafair B Limavady Utd v East Donegal Junior
11:30 Leafair B Dungiven Celtic v Strabane Athletic Juniors
12:15 Leafair B Lagan Colts v Carryduff Colts
13:00 Leafair B Foyle Harps v Killea FC
13:45 Leafair B South Donegal Sboys v Greencastle FC
10:00 Magee A Ballinamallard FC v East Donegal Sboys
10:45 Magee A Maiden City Academy v Donegal Town FC
11:30 Magee A St Oliver Pkt Colts v Aileach FC
10:00 Magee B Culmore FC v Sion Swifts
10:45 Magee B Dungannon Utd v Glen Rovers
11:30 Magee B Foyle Harps Colts v Clooney SS
10:00 Oakgrove A Tristar FC v Letterkenny Rovers
10:45 Oakgrove A St Oliver Pkt Juniors v Cookstown Youth
11:30 Oakgrove A Newtowne Youth v Swilly Rovers
12:15 Oakgrove A St Oliver Pkt v Bright Stars

13:00 Oakgrove A Ballinamallard Colts v Maiden City Academy Colts
13:45 Oakgrove A Eglinton Eagles v East Donegal Colts
10:00 Oakgrove B Cockhill Celtic v Portstewart Youth
10:45 Oakgrove B Cliftonville FC v Phoenix Athletic
11:30 Oakgrove B Strabane Athletic Colts v Illistrin FC
12:15 Oakgrove B Coleraine Colts v Clonmany Shamrocks
13:00 Oakgrove B Bertie Peacock YL v Sion Swifts Colts
13:45 Oakgrove B Kick Start FC v Strabane Athletic
10:00 Oakgrove C Top of Hill Celtic v Northend Utd
10:45 Oakgrove C Lagan Harps v Bonagee Utd
11:30 Oakgrove C Milford Utd v Trojans FC
10:00 Oakgrove D Limavady Utd Colts v Eglinton Eagles Colts
10:45 Oakgrove D Carryduff Jets v Don Boscos Colts
11:30 Oakgrove D Ballymoney Youth v Fintown Harps

Under 11
10:00 Bishops Field A Cliftonville FC v Maiden City Academy
10:45 Bishops Field A FC Dallas v East Donegal Colts
11:30 Bishops Field A Foyle Harps Colts v Glen Rovers
12:15 Bishops Field A Glenavon FC v Tummery Athletic
13:00 Bishops Field A Don Boscos Colts v Dergview FC
13:45 Bishops Field A Bonagee Utd v Portrush FC
10:00 Bishops Field B Oxford Utd Colts v Clooney SS
10:45 Bishops Field B Dungannon Utd v Trojans FC
11:30 Bishops Field B St Oliver Pkt v Ardstraw Youth
12:15 Bishops Field B NFC Kesh v Bertie Peacock Youth League
13:00 Bishops Field B Coleraine FC v Lisnaskea Rovers
13:45 Bishops Field B East Belfast FC v Sion Swifts
10:00 Scroggy Rd 3G A Warrenpoint Town v AN Other
10:45 Scroggy Rd 3G A Strabane Athletic v Maiden City Academy Colts
11:30 Scroggy Rd 3G A Newell FC v Letterkenny Rovers
12:15 Scroggy Rd 3G A Glentoran FC v South Donegal Sboys
13:00 Scroggy Rd 3G A East Donegal Sboys v Coleraine Olympic
13:45 Scroggy Rd 3G A Inishowen Youth League v Magherafelt Sky Blues
10:00 Scroggy Rd 3G B Lagan Harps v Mountjoy Utd
10:45 Scroggy Rd 3G B Ballymena Utd v Tristar FC
11:30 Scroggy Rd 3G B St Oliver Pkt Colts v Glen Rovers Colts
12:15 Scroggy Rd 3G B Oxford Utd v Carniny Youth
13:00 Scroggy Rd 3G B Limavady Utd v Aileach FC
13:45 Scroggy Rd 3G B Maine Castle FC v Foyle Harps
10:00 Strabane - Melvin Mini A Larne Youth v Oxford Sunnyside
10:45 Strabane - Melvin Mini A Milford Utd v Top of Hill Celtic
11:30 Strabane - Melvin Mini A Phoenix Athletic v Illistrin FC
10:00 Strabane - Melvin Mini B Ballymoor FC v Cookstown Youth
10:45 Strabane - Melvin Mini B Ballinamallard Utd v Crusaders Hatchets
11:30 Strabane - Melvin Mini B Rosario FC v Ballymoney Utd
10:00 Vale Centre, A Westport Utd v Lurgan Celtic

10:45 Vale Centre, A St Oliver Pkt Jun v Ballinamallard Colts
11:30 Vale Centre, A Ballymoney Youth v Rosario Youth
10:00 Vale Centre, B Tristar Colts v IFA Girls Dev Sq
10:45 Vale Centre, B Crusaders FC v Don Boscos
11:30 Vale Centre, B Magherafelt Sky Blue Colts v Glentoran 09

Under 12
13:00 Camus Strabane Athletic v Glen Rovers
13:00 Clooney Park West 1 Cliftonville FC v Lagan Harps
13:00 Killea Foyle Harps v Killea FC
13:00 Leafair St Oliver Pkt Colts v Carndonagh FC
13:00 Lifford Celtic Donegal Sboys vBertie Peacock YL
13:00 Lisnagelvin 1 Limavady Utd Colts v Draperstown Celtic
13:00 Lisnagelvin 2 Maiden City Academy v Letterkenny & District
13:00 Maginn Park Institute FC v Inishowen YL
13:00 Oakland Dungannon Utd v Trojans FC
13:00 Prehen 1 Ballymena Utd v Oxford Utd
13:00 Prehen 2 Top of Hill Celtic v Portrush FC
13:00 Roe Mill Road 1 Don Boscos Colts v Ballymoney Youth
13:00 Roe Mill Road 2 Limavady Utd v Phoenix Athletic
13:00 St Canices Pk Eglinton Eagles v Northend Utd
13:00 St Columbs Pk 1 Ballymoor FC v Mountjoy Utd
13:00 St Columbs Pk 2 Ballinamallard Utd v Tristar FC
13:00 Strabane - Melvin 3G Sion Swifts v South Donegal Sboys
13:00 Templemore Swilly Lansdowne Boys v St Oliver Pkt
13:00 Thornhill College 1 Moyola Park v Don Boscos
13:00 Wilton Park Sheffield Utd v Willow Park

Under 13
15:00 Ardmore Derry City FC v Donegal Town
15:00 Clooney Park West 1 South Donegal Sboys v Motherwell
15:00 Clooney Park West 2 Dergview Utd v Bright Stars
15:00 Curragh Road 3G Dungannon Utd v Tristar FC
15:00 Killea Draperstown Celtic v Killea
15:00 Killygordon Finn Harps FC v Maiden City Academy
15:00 Leafair St Oliver Pkt v Ballymoney Athletic
15:00 Lisnagelvin 1 Sheffield Utd v Top of Hill Celtic
15:00 Maginn Park Inishowern YL v Institute FC
15:00 Nelson Drive Lisnaskea Rovers v Don Boscos FC
15:00 Oakland Albert Foundry v J MAcademy
15:00 Roe Mill Road 1 Limavady Utd v Phoenix Athletic
15:00 St Canices Pk Tummery Athletic v Eglinton Eagles
15:00 St Columbs Stadium Camlough Rovers v Newhill FC
15:00 Strabane - Melvin 3G East Donegal Sboys v Mountjoy Utd
15:00 The Glebe Crumlin Utd v Raphoe Town
15:00 Thornhill College 1 Foyle Harps FC v Letterkenny Rovers

15:00 Thornhill College 2 Ballymoney Youth v IFA Girls Dev Sq
15:00 Vale Centre Sion Swifts v Newtowne Youth
15:00 Wilton Park Dundee Utd v Oxford Utd

Under 14
17:00 Brandywell Showgrounds Maiden City Academy v St Oliver Pkt
15:00 Brooke Park Institute FC v Altrincham FC
17:00 Brooke Park Tristar FC v Sheffield Utd
17:00 Clooney Park West 1 Sion Swifts v Inishowen YL
17:00 Lettershandoney Coleraine FC v Trojans FC
17:00 Lifford Celtic Lifford Celtic v Wolves
15:00 Lisnagelvin 2 Ardstraw Youth v Donegal Sboys
15:00 Prehen 2 Newhill FC v Tristar Colts FC
13:00 Prehen 3 Dragons de la Vaucouleurs (France) v St Patricks Castlederg
15:00 Prehen 3 Limavady Utd v Hibernian FC
17:00 St Columbs Pk 1 Oxford Utd v Barnsley FC
17:00 St Columbs Pk 2 Eglinton Eagles v FD Suomi (Finland)
17:00 Strabane - Melvin 3G St Catherines FC v Glenavon FC
17:00 Templemore Central Letterkenny Rovers v East Donegal Sboys
17:00 Templemore Swilly Foyle Harps v Global Premier Soccer
17:00 The Glebe Enniskillen Rangers v Lisburn YL

Under 15
17:00 Ardmore Hearts v Kells Blackwater
17:00 Camus Phoenix v Ballymoney
17:00 Curragh Road 3G Finn Harps v Carlisle Utd
17:00 Killygordon Inter Revolution USA v St Catherines
17:00 Lisnagelvin 1 Oliver Plunkett FC v Newry Utd
17:00 Lisnagelvin 3 Beann Mhadaghainn v East Donegal Sboys
17:00 Nelson Drive Northend Utd v Churchill
17:00 Prehen 1 Derry City v Newhill
17:00 Prehen 4 Willowbank v Bushmills Youth
17:00 Roe Mill Road 1 Maiden City v Limavady Utd
17:00 Roe Mill Road 2 Bertie Peacocks v Institute
17:00 St Columbs Stadium Coleraine FC v Drumbar

Under 16
19:00 Brandywell Showgrounds Culmore v Beann Mhadaghainn
19:00 Clooney Park West 2 Ballymoor v Inishowen
19:00 Killea Drumkeen v Global Premier Soccer
19:00 Newbuildings Newbuildings FC v Mid Ulster YL
19:00 Prehen 3 Trojans FC v Oxford
19:00 Prehen 4 Northend Utd v Portadown FC
19:00 St Columbs Pk 2 Tristar FC v Partick Thistle
19:00 Strabane - Melvin 3G Maiden City Academy v Finn Harps
19:00 The Glebe Strabane Athletic v Limavady Utd
19:00 University Coleraine B Willowbank v First Choice Soccer

Under 17
19:00 Ardmore Derry City FC v Kildrum FC
19:00 Curragh Road 3G Ballymoney Utd v Dergview FC
19:00 Leafair Altrincham FC v Letterkenny Rovers
19:00 Moville Bayfield Global Premier Soccer v Inishowen YL
19:00 Strathfoyle Maiden City Academy v Trojans FC
19:00 Wilton Park Dundee Utd v Institute FC

Under 19
19:00 Brandywell Stadium Institute FC v Derry City FC
19:00 Lettershandoney Lagan Harps v Sion Swifts
19:00 Lisnagelvin 2 Carndonagh FC v Park FC
19:00 Roe Mill Road 3 Limavady Utd v Enagh FC
19:00 University Coleraine A First Choice Soccer v Oxford Utd
19:00 Vale Centre North Coast Utd v Fanad Utd

Girls Under 9
10:00 Caw 1 Linfield Ladies v Derry City Ladies
10:45 Caw 1 Linfield Ladies B v Donegal Ladies B
10:00 Caw 2 Sion Swifts v Donegal Women L

Girls Under 16
17:00 Greencastle Ballinamallard Youth v Derry City FC
17:00 Moville Bayfield Sion Swifts v Donegal WL
17:00 Oakland Killen Rangers v Larne Youth

Ladies
19:00 Greencastle Foyle Belles v Greencastle L
19:00 Lifford Celtic Derry City FC v Sion Swifts

If you have a story or want to send a photo or video to us please contact the Donegal Now editorial team. Between 9am and 5pm Monday to Sunday please call 074 9112712. Between 5pm and midnight please call or text 086 792 2103. Or you can email [email protected] at any time.